جمعه، 8 بهمن ماه، 1400
   
گزارش ساواک ازکتابفروشی محمدتقی مقدم 22 مرداد 57
پایگاه فرهنگی صلات :نمازی ناشنیده که حق والدین را اداء می کند!
شعر سینه زنی شهادت امام حسین(ع) -( شب قتل شهیدان است امشب )
خبرگزاری فارس :کتابی که در جبهه از آهنگران جدا نشد/ نذر زن روستایی برای «معراج ‌المومن» -
خبرگزاری فارس : در آستانه تاسوعای حسینی مراسم سالگرد ارتحال ملکوتی علامه مقدم (ره) برگزار شد.
واحد مرکزی خبر : برگزاری مراسم سالگرد ارتحال ملکوتی علامه مقدم (ره)
اطلاعیه برگزاری مراسم اولین سالگرد ارتحال علامه سید محمدتقی مقدم(ره)
رجانیوز :برنامه عزاداری ایام محرم در بیت مرحوم علامه مقدم
ایرنا : 10 هدیه علامه مقدم در ماه های پایانی عمر
ایرنا : توصیه های پا منبری علامه محمد تقی مقدم(ره)
ایرنا:علامه مقدم؛ عالمی که گسترش اسلام آرزوی او بود
ایرنا: محمد تقی مقدم علامه ای با ذوق شاعری
ایرنا: فرازهایی از زندگی علامه مقدم؛ مومنی مجاهد
ایرنا:عالم مجاهدی که عنصر جهاد و مبارزه در او ملکه شد
ایرنا:عالمی مثال زدنی در زهد و سادگی
ایرنا:علامه ای که از هر فرصت برای تبلیغ اسلام بهره گرفت
ایرنا:علامه سیدمحمد تقی مقدم؛اندیشمندی که هیچ گاه گرفتار مصلحت اندیشی نشد
خبرگزاری فارس:آیت‌الله مقدم از همراهی با امام تا خلوت نشینی برای جهاد فرهنگی
پایگاه اطلاع رسانی مصحف:مراسم بزرگداشت حجه الاسلام والمسلمین سید محمد تقی مقدم برگزار شد.
(تصاویر) از احمدی‌نژاد تا عارف در هفتم مرحوم حجت‌الاسلام مقدم
شورای عالی قرآن: مراسم ترحیم علامه سیدمحمدتقی مقدم برگزار شد.
ایکنا: مراسم ختم عالم ربانی سید محدتقی مقدم (ره)
خبرگزاری تسنیم:مراسم ختم سیدمحدتقی مقدم(ره) برگزار شد
خبرگزاری فارس: حضور مسئولان کشوری و لشکری در مراسم ترحیم عالم ربانی سید محمدتقی مقدم(ره)
خبرگزاری تسنیم:آیت الله سید محمد تقی مقدم به ملکوت اعلی پیوست
خبرگزاری مهر:آيت‌الله سيد محمد تقي مقدم محقق و مولف برجسته علوم اسلامي به رحمت ايزدي پيوست
شهرآرا آنلاین:آیت‌الله سید محمدتقی مقدم به رحمت ایزدی پیوست
قدس آنلاین:آیت الله سید محمد تقی مقدم محقق و مولف برجسته علوم اسلامی به رحمت ایزدی پیوست
رجانیوز:عارف واصل حاج‌ سيدمحمدتقي مقدم به لقاءالله پیوست
فارس:آیت‌الله سید محمدتقی مقدم به رحمت ایزدی پیوست

ایرنا:عالم مجاهدی که عنصر جهاد و مبارزه در او ملکه شد

پرتال رسمی انتشارات مقدم - سيد محمد تقي مقدم تهران - ایرنا - علامه سید محمد تقی مقدم مجاهدی است که عنصر جهاد و مبارزه در او ملکه شده و تک تک آثار و نوشته های وی دلیلی مجاهدانه دارند؛ دلایلی که نشانگر عمق دغدغه مندی برای ترویج و گسترش اسلام است.

بررسی بعد نویسندگی عالم فرزانه حاج سید محمدتقی مقدم قدم برداشتن در راه رواج مذهب حقه جز جهاد نخواهد بود؛ تلاش و جهاد شبانه روزی در مقابل جبهه اجانب و طاغوت و وهابیت. آنگاه که این حرکت عرصه محوری زندگی می شود و وجود عالم مالامال از این دغدغه می شود؛ نام عالم مجاهد، مصداق خود را در زمین می یابد و آسمانیان «الذین اجتنبوا الطاغوت ان یعبدوها و انابوا الی الله » را می یابند که بر عهد خود استوار مانده که «الا یقاروا علی کظه ظالم و لاسغب مظلوم ».


به گزارش ایرنا ،آنگاه چنین عالمی است که خداوند در موقع حساب مدادش را در کفه ترازو در قیاس با خون شهیدان رجحان و برتری می دهد. قلم چنین عالمی است که ارزنده می شود و سوگند پذیر می شود «والقلمِ و ما یسطرون ». چنین عالمی در دنیا با کتاب هایش و در آخرت با رهیافتگان از کتاب هایش شناخته می شود.

سید محمدتقی مقدم، عالم مجاهدی بود که عرصه محوری زندگی خود را جهاد با قلم انتخاب کرد. ایشان با قلم زیبا، روان، نو، محکم و لطیف خود، به طور پراکنده در صفحات ابتدایی کتاب های خود اشاره ای به راه ، دلایل و هدف های خود کرده است . در ابتدای جلد دهم کتاب کیفرکردار می گوید :

جهان مانند دانشگاهی است که مردم به آن وارد می شوند تا کسب معرفت و کمال نمایند و معرفت از خودشناسی آغاز و در خداشناسی و ادا حقوق تکمیل می شود و معلمین، انبیا و امامان در راس تعالیم، سه چیز را با تاکید تعلیم می دادند؛ معرفت حق و ادا حق و نگهداری حق از آلایش شرک و باطل، که این سه به معرفت و و لایت و تقوی تعبیر می شود و هرکس آنها را کامل تر کند مقامش در جهان جاوید والاتر می شود.

همین دیدگاه است که عالم مجاهد را بر نا ملایمات و رنج ها و صدمات از حکومت ها و مردم امر به صبر می کند و در این راه چنان عشق می ورزند که حتی گاه از بی امکاناتی، کتا بها را با دستخط خود به چاپ می رساند. این همه و بیش از این را می پذیرد زیرا که وظیفه هر مسلمان آن است که بر پیروی از پیغمبر اکرم (ص) و ائمة اطهار (ع) در دوران زندگی با تمام قدرت از اسلام نگهداری و ترویج کند و بر هر مسلمانی لازم است که در نشر حقایق قرآنی و تعالیم معارف ایمانی و تحذیر مردم از مناهی، بذل مساعی نماید؛ به ویژه هنگام از بین رفتن معروف و بروز منکرات.

هم عصری با حکومت طاغوت که خفقان قلم و رواج سرگرمی های شبانه است، فریاد ایشان را بلند می کنید : زمانی که طوفان حوادث چرا غ های دینی را خاموش می کند و ابرهای باطل آسمان حقیقت را تیره می سازد و رعد هوا پرستی می غرد و برق بی دینی حاصل خرمن انبیا را می سوزاند، سیل منکرات و تبلیغات سو کاخ ایمان مردم را می غلطاند، نهال اسلام را می خواباند، اسلام از فرزندان خود نصرت می خواهد.

این نصرت همیشه در تاریخ با مقابله طاغوت همراه بوده است و برای حاج سید محمدتقی مقدم نیز همین گونه است؛ از زمانی که جهت نوشتن کتب قلم برداشتم با رژیم دیکتاتور پهلوی مواجه شدم. یک کتاب پس از چاپ پس از دو سال در فرهنگ هنرِ ضد حق، می ماند؛ سپس یا به کلی اجازه نشر داده نمی شد و یا آنکه هر مطلب و کلماتی که برخورد به دستگاه و شاه خائن و حکومت غاصبانه او داشت حذف می شد و یا با وجود داشتن اجازه، از بازار جمع کرده و می سوزانیدند.

در این مجاهدت خالصانه برای دین، سلاحی والاتر و بالاتر از کتاب نمی یابند و با بیانی لطیف در ابتدای جلد اول کتاب کفایه الناطقین می فرمایند: انسان در فصل بهار وقتی وارد گلستان خرمی می شود، چشمش از دیدن و شامه از بو ییدن و لامسه از احساس هوای لطیف سیر نمی شود. قلب نیرو گرفته و تفکر می کنید که چگونه از تمام آنها بهره بردارد، ولی دوام ندارد. از این گلستان بالاتر، گلستان معنوی یعنی کتب دینی است؛ که خزان ندارد.

علی (ع) فرمود: «الکتب بساتین العلماء »، کتا بها بستان های دانشمندان است. البته باغبانان معنویات انبیا عظام و حکما گرام و علما اعلامند، که گل های معنوی و اشجار پرثمر روحی را در جهان هستی کاشته و انهار حکمت را در آنها جاری ساخته اند. چون انسان متفکر وارد فضای نامتناهی معنویات می شود نفس ناطقه، هرچه از گل های معنوی آن می چیدند شوق و رغبتش بیشتر می شود.

چون از تمام گل ها و فواکه معنوی بهره گرفتن عمر درازی لازم دارد؛ لذا این حقیر از ثمرات بساتین معنوی نمونه ها چیده و دسته بندی کرده ام.

توسع ذهنی علامه مقدم و همچنین واقف بودن ایشان به بیشتر علوم، دامنه موضوعی کتب وی را به طور چشم گیری افزایش داده است. نوآوری در عناوین کتب و کنار هم قرار دادن چندین موضوع تحت یک عنوان، از توفیقات الهی افاضه شده، جهت دفاع از دین، به ایشان است. و این همه جز با نور هدایت اهل بیت(ع) ممکن نیست؛ چراکه علم نور است، و سینه ای می خواهد که مهبط این علم باشد، که این سینه به خودی خود نه توان دارد و نه می تواند. اینگونه است که از مظهرالعجائب علی (ع)استمداد می کنند؛ به حرم مشرف شدم. پس از زیارت، گونه را به ضریح مطهر نهادم و با چشم اشکبار در حالی که نگاهم به ضریح مطهر بود عرضه داشتم: یا جد بزرگوار تشنه معرفتم. پرتوی از انوار علم خود را به قلبم بتابانید.

این پرتوِ نور چنان سینه ایشان را پر می کند که قریب هشتاد جلد کتاب، تنها قطره ای از آن دریا می شود.

عالم مجاهدی که عنصر جهاد و مبارزه در او ملکه شده است تک تک کتاب ها و نوشته هایش دلیلی مجاهدانه دارند. دلائلی که نشانگر عمق دغدغه مندی برای ترویج و گسترش اسلام است. دلائلی که پاسخ به جمیع آنها از عهده عالم مجاهدی چون ایشان برمی آید:

دغدغه اسلام، در دسترس نبودن معارف دینی یا آسان نبودن استفاده عامه از آن ،عقب افتادگی مسلمانان در علوم ، بازداشتن خودمان از گناه، غنا و قمار و شهوات ، نشان دادن علت زوال مسلمانان که همان تمسک به حبل الهی است با استفاده از تاریخ ، ارائه برنامه زندگی اسامی ، احیای سنت های الهی زمین مانده ، صحت قرائت و درست خواندن قرآن، ارائه مکتب اعتقادی و مبارزه با مکاتب مادی الحادی ، ترویج روح بندگی ، نشان دادن نقش شفابخش معارف دین و پرورش متقی.

این دلایل کافی است تا عالم مجاهد، این راه را تا لحظه مرگ ادامه دهد و لحظه لحظه عمر پربرکتش را در این راه صرف کند. چنان قدم بردارد که گویی مسیر و صراط را از ابتدا شناخته و با لطافت در آن قدم می نهد، که این طور هم هست و بوده. به همین جهت پس از پیروزی انقلاب شکوهمند ایران اسلامی در مقدمه جلد دهم کتاب کیفرکردار می آورند: ممکن است گفته شود اکنون که ملت در مقابل مستکبرین و ابرقدر تها بسیج شده، باید وحدت حفظ شود و بحث اعتقادی جا ندارد.

پاسخ آن است که بسیج شدن ملت برای دفاع از اسلام و اعتقاد مملکت، موجب وحدت دینی نمی شود؛ زیرا حق و باطل باهم متناقضند و در کشوری که چندین ملت از مسلمانان و ارامنه و یهود و غیره هستند، با هجوم دشمن، وحدت دینی لازم نمی شود، بلکه دفاع از وطن بر همه لازم است.

ثانیا در وقتی که دیده می شود اجانب با سیل منکرات از ماهواره ها و نوارها و تبلیغات باطل با ایادی داخله در عین دفاع بر حق ضربه می زنند، بر اهل حق لازم است به علاوه دفاع ملی، دفاع اعتقادی را حفظ نموده و نگذارند صدمه بر حق وارد شود. چنانکه مشهود است ادیان و وهابیت و غیره به تبلیغات کیش خود کوشش دارند و کتاب ها علیه شیعه نوشته اند، بر هر فرد شیعه لازم است با ترویج معارف اسلام حقیقی و در سا یه رهبری و انسجام و دفاع از مقدسات خود حقانیت را به جهان برساند، تا سعادت و هلاکت هر قوم و ملت بر بینه باشد.کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما (ضروری): 
ایمیل شما (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

       ویژه نامه ارتحال